Система на неизползваем покрив на бетонна основа с битумно полимерен покривен „килим”
Клас на конструктивна пожарна опасност К0 (45), гранична огнеустойчивост RE 90.
Покривна система Инверс се използва за изграждане неизползваеми покриви с баласт по инверсионна схема (хидроизолация под топлоизолация) на жилищни и обществени сгради и съоръжения с използването на покривен „килим” от битумно-полимерни материали. Такава система е удобно да се прилага за изграждането на покрития в районите с постоянно ниски температури на околната среда, а така също на сгради с покриви на много нива.
Инверсионната система представлява частен случай на използване на система с баласт. Нейната отличителна особеност се състои в това, че хидроизолационния слой се намира под топлоизолационния. Затова при направата на изолацията на настоящата система може да се използва само ексрудиран пенополистирол, който притежава минимално водопоглъщане и напълно съхранява своите топлотехнически свойства в условията на постоянно присъствие на вода.
Инверсионната покривна система с баласт трябва да има парапети, а наклонът на покрива трябва да бъде не повече от 3 %, за да не се допусне разместване на баласта, а носещата основа трябва да издържи допълнителното натоварване от теглото на баласта, като правило 50-70 кг/м2.
В настоящата система покривният „килим” от битумно полимерен материал в два слоя ще изпълнява едновременно фунциите на паро и хидроизолации. Неразделна част от такава система е дренажната мембрана, която изпълнява едновременно няколко функции. На първо място отвежда водата, за да не допусне намокряне на топлоизолационния слой. На второ място тя предотвратява замърсяването на водосъбирателните елементи. Механично здравата мембрана допълнително защитава хидроизолацията и топлоизолацията от механични повреди в процеса на монтажа на системата.
Преимущество на инверсионната система с баласт е голямата защитеност на покривното покритие от механични повреди и въздействието на ултравиолетовите лъчи. Място на протичане много лесно се открива на покрива, тъй като то ще се намира именно там където е бил открит теч. Покривният „килим” се намира през цялата година в зона на положителни температури и по-малко се подлага на стареене. Всичко това определя големия срок на годност и надеждността на покривната система с баласт в сравнение с традиционната система.
За защита от UV – лъчи, като втори хидроизолационен слой в местата на присъединяване към вертикалните конструкции, е необходимо да се използва материал с едрозърнеста посипка.
При изграждането на местата на водоотвеждане, за бързото отвеждане на водата от повърхността на покрива и хидроизолация, е необходимо да се използват водоприемни воронки на две нива.
В местата на присъединяване към издадени конструкции е задължително подсилването с допълнителни слоеве на „покривния килим”, който е необходимо да бъде изнесен вертикално на разстояние не по-малко от 250 мм над нивото на хидроизолацията.
В местата на излизане на покрива се препоръчва да се направят специални пешеходни пътечки с тротуарни плочки.